Nylon

 

N – nylon 

 

Nylon to tkanina syntetyczna (czyli pochodzenia nienaturalnego), służący do wytwarzania różnego rodzaju ubrań. Charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością, szybkim wysychaniem oraz tym, że się nie gniecie.

 


Co to jest nylon i jak pojawił się w modzie?

 

Nylon to swego rodzaju rewolucja w modzie, gdyż jest on pierwszą w historii sztucznie wyprodukowaną tkaniną. Na początku XX wieku społeczeństwo zmagało się z problemem, jakim był niedobór tworzyw naturalnych, z których można by produkować, między innymi, ubrania. W poszukiwaniu rozwiązania pojawił się w końcu pierwszy tego rodzaju materiał.
Nylon powstał w latach 30. za sprawą pracy amerykańskiego chemika, Wallace’a Corothersa. Z początku wyrabiano z niego tylko pończochy, zwane zresztą w tamtym czasie nylonami. Powoli jednak ta tkanina wchodziła w rynek wyrobów coraz bardziej, a obecnie wytwarza się z niej najróżniejsze produkty.

 


Co powstaje z nylonu?

 

Nylon, jako że był pierwszym tego typu wynalazkiem, znalazł sobie bardzo dużo zastosowań. Jeśli chodzi o modę, to z tej tkaniny wyrabia się nie tylko wcześniej wspomniane pończochy, ale też bieliznę, rajstopy, kurtki, a nawet obuwie. Jego przydatność nie kończy się jednak na ubraniach. Nylon wykorzystywany jest do produkcji między innymi piłek do koszykówki, szczoteczek do zębów, wykładzin i strun gitarowych.

 


Czy kurtka nylonowa to dobry wybór?

 

W kwestii kurtek, nylon jest jednym z najlepszych wyborów. Bardzo często wykorzystuje się go w kurtkach przejściowych damskich i męskich. Kurtki tego typu nie przepuszczają wiatru, są też wytrzymałe, więc sprawdzą się w najgorszych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, kurtka z nylonu będzie też odporna na wilgoć, szybko wysychając z wierzchu. Nylon jest też materiałem przyjemnym w dotyku, i choć dość sztywnym, to zapewniającym jednak komfort podczas noszenia.
Sprawdź ofertę kurtek zimowych dostępnych na stronie sklepu Ozonee.

 

 

pixel