Oksfordy

 

O – Oksfordy

 

Oksfordy to najprawdopodobniej najbardziej klasyczny fason wśród eleganckich butów męskich. Oksfordy charakteryzują się przede wszystkim zamkniętą przyszwą, czyli wszyciem części buta z dziurkami na sznurowadła pod spód. Dzięki temu buty wyglądają na dobrze dopasowane, zyskując przy tym na elegancji.

 


Czym są oksfordy? Jaka jest ich historia?

 

Nie wiadomo kto dokładnie wymyślił oksfordy, jednak znane nam jest miejsce ich pojawienia się po raz pierwszy. Nieznana jest nam dokładna data ich powstania, wiadomo natomiast, że ich historia sięga już kilku setek lat. Oksfordy znane nam są ze Szkocji i Irlandii, gdzie tego typu obuwie nazywano balmoralsami od Zamku Barmoral.
Na wyspach zyskały sobie popularność i w końcu zostały przechrzczone na oksfordy, na cześć angielskiego Uniwersytetu Oksford. Do Stanów Zjednoczonych weszły na samym początku XIX wieku. Dziś znane są jako prawdziwy klasyk obuwia, a przede wszystkim wyznacznik elegancji.

 


Oksfordy, czyli podstawa w męskiej szafie

 

Jasne, większość z nas najchętniej codziennie chodziłaby w wygodnych butach i nie przejmowała się eleganckim stylem. W końcu formalne buty potrafią zrobić mężczyźnie krzywdę nie mniejszą niż niejednej kobiecie niewygodne szpilki. Niestety, na weselu kogoś z rodziny czy najlepszego kumpla trochę słabo pojawić się w adidasach.
Właśnie na takie okazje najlepiej jest mieć w swojej garderobie choćby jedną parę niezawodnych oksfordów. Ich klasyczny model pasuje do większości garniturów. Co więcej, Oksfordy potrafią nadać elegancji każdej formalnej stylizacji.

 


Komu oksfordy przypadną do gustu?

 

Oksfordy to najlepsza opcja przede wszystkim dla fanów klasyki i garniturów. Choć osobiście nie polecamy zakładać tego typu butów na co dzień, to coraz częściej powstają fasony, które mogą równie dobrze sprawdzić się w codziennych sytuacjach.
Przy oksfordach należy jednak pamiętać o tym, by cała stylizacja była utrzymana w eleganckim stylu. W połączeniu z luźnymi jeansami i t-shirtem, zamiast iść z duchem zamierzonego smart-casualu, będziemy raczej wyglądać groteskowo.

 

pixel