Oscar de la Renta

 

O – Oscar de la Renta


Oscar de la Renta to jeden z najwybitniejszych projektantów w historii mody. Jest symbolem wysmakowanej elegancji. Jego kolekcje nie były kontrowersyjne, lecz harmonijne, konsekwentne i zachwycające. Choć projektował głównie dla kobiet, śmiało można uznać go za ikonę męskiego stylu.


Kto to jest Oscar de la Renta?

Projektant urodził się w 1932 roku w Santo Domingo, a w latach 50. wyjechał do Hiszpanii, gdzie uczył się madryckiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wkrótce został współpracownikiem Balenciagi oraz domu mody Lanvin. W latach 60. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął pracę u Elizabeth Arden. Światową sławę i renomę dały mu suknie projektowane dla Jane Derby. Wśród jego klientek znajdziemy masę gwiazd i szanowanych osobistości. Błyskotliwa kariera zakończyła się wraz z przegraną walką z rakiem w 2014 roku.


Męski szyk

Styl Oscara de la Renty to klasyczna elegancja schlebiająca urodzie modela. Doskonale skrojone garnitury były jego codziennym strojem (warto pamiętać, że urodził się w czasach, gdy było to powszechne). Szczególnie cenił modele w prążek, wykonane z wełny oraz zgrzeblonej flaneli, która była jego ulubionym materiałem. Koszule nosił tradycyjne, zazwyczaj białe lub niebieskie, z kołnierzykiem typu kent. Doskonale zdawał sobie sprawę, że wzorzystą koszulę w krzykliwym kolorze o wiele trudniej harmonijnie zestawić z resztą ubioru.


Dodatki: krawat i poszetka

Nieodłącznym atrybutem był uwielbiany przez niego krawat. Wiązał go nieco fantazyjnie, ale zawsze bardzo starannie. Zakładał różne modele: gładkie, w pepitkę lub drobną kratkę. Zdarzały się egzemplarze zaskakująco kolorowe, np. żółte. Najwięcej finezji widać w doborze poszetek, czyli chustek noszonych w brustaszy – były mocno wyeksponowane, barwne i wzorzyste.

pixel