Oversize


O – oversize

 


Oversize to pojęcie, które odnosi się przede wszystkim do ubrań charakteryzujących się tym, że są o jeden lub kilka rozmiarów większe. W założeniu mają być luźne, neutralne i pasować na osoby noszące różne rozmiary - od XS nawet do XXL. Odzież tego typu w modzie jest niezmiennie już od kilku sezonów.

 


Na czym polega styl oversize?

 

Stroje oversize mają wiele zalet. Pomagają tuszować niedoskonałości figury, zapewniają komfort użytkowania, są często przyjemnie przewiewne, nie krępują ruchów i zwykle dobrze się prezentują na różnych osobach. Dzięki swojej uniwersalności bywa i tak, że jedną rzecz może na zmianę nosić kilka osób, co ma walor ekonomiczny - można zaoszczędzić pieniądze i z powodzeniem wymieniać się jedną z części garderoby z domownikami czy przyjaciółmi.
Chętnie kupowane są płaszcze, marynarki, długie swetry męskie i kurtki o kroju oversize. Są obszerniejsze, bowiem nie ma mowy o jakichkolwiek obcisłościach, ale często wzbogacone o inne elementy - np. kołnierze, asymetryczne fasony albo zaokrąglone rękawy.

 


Jak nosić ubrania oversize?

 

Takie ubrania dobrze komponują się z przylegającymi jeansami lub joggerami męskimi. Najlepiej pamiętać o zasadzie kontrastu: nie należy zakładać na siebie wielu elementów oversize, bowiem nie będzie wyglądać to tak, jak powinno. Do szerszych spodni dobierzmy przylegającą koszulkę, a do większego płaszczu bardziej obcisłą koszulkę.

 


Czy styl oversize to tylko ubrania?

 

Najczęściej pojęcie oversize kojarzy się z ubraniami, ale w rzeczywistości dotyczy także innych elementów garderoby. Bywają okulary (muchy, pilotki, aviatorki), torebki (większe kuferki, tzw. shopper bag), szale czy nawet biżuteria w rozmiarze oversize.

pixel