Parka


P – parka

 

Parka to rodzaj dłuższej kurtki, która sięga do połowy ud lub nawet do kolan. Posiada kaptur i często większe kieszenie na przodzie. Nierzadko w pasie ma także ściągacz. W oryginalnej wersji parki występują w kolorze oliwkowozielonym. Wykonywane są różnych materiałów.

 


Co to jest parka?

 

Przyjmuje się, że pierwowzór znanej dziś na światowym rynku parki wymyślili Eskimosi. Mieli oni wykorzystać skóry fok i reniferów do stworzenia dłuższego okrycia chroniącego przed chłodem. To dlatego parkę nazywa się czasem anorakiem.
Parki dużą popularnością cieszyły się w wojsku. Amerykańscy żołnierze wchodzący w skład załóg bombowców strategicznych nosili Snorkel Parkę, która podobno zapewniała ochronę do temperatury -50 stopni Celsjusza!
Być może to dlatego parki to najczęściej kurtki zimowe. Mają przydatny kaptur oraz odpowiednią długość, by skutecznie zakrywać górną część ciała oraz połowę nóg. Zwykle są też wypełnione naturalnym lub syntetycznym puchem i dodatkowo ocieplone. Zewnętrzna tkanina w założeniu ma być nieprzemakalna i dosyć gruba.
Są także znacznie cieńsze parki przeznaczone na sezon jesienny i wiosenny. Obowiązkowo muszą być dłuższe i posiadać kaptur, jednak nie są tak ciepłe jak ich zimowe wersje.

 


Do jakich ubrań warto dobierać parkę?

 

Kurtki parki męskie są bardzo uniwersalne, bowiem nierzadko dobrze komponują się ze strojami o różnych stylach. Pasują zarówno do eleganckich garniturów, jak i do mniej formalnych stylizacji. Jeśli zależy nam na tym, aby współgrały z różnymi strojami, trzeba jednak pamiętać, aby były w dość klasycznym kolorze i nie posiadały zbyt oficjalnych lub aż nazbyt sportowych zdobień.

 

pixel