Pas Hiszpański

P – pas hiszpański

Pas hiszpański, a inaczej pas smokingowy, to obowiązkowy dodatek do smokingu (ewentualnie można zastąpić go kamizelką). Szyty jest z tkanin o eleganckim połysku, głównie z jedwabiu. Za pomocą zapięć lub wiązań dopasowuje się go ściśle do obwodu w pasie. Oferowany jest zwykle w komplecie z muchą.


Co to jest pas hiszpański?

Pas smokingowy powstał w XIX wieku, a jego historia związana jest z Indiami. Stacjonujący tam brytyjscy oficerowie wykorzystali hinduskie, karmazynowe szarfy do przewiązywania się w talii cztery razy. Współczesne pasy hiszpańskie również posiadają cztery plisy, a ich szerokość to ok. 15-20 cm. Zapinane są na plecach za pomocą metalowych haczyków, guzików, rzepów lub tasiemek. Prawidłowo zamocowany pas powinien idealnie przylegać do sylwetki.


Kiedy powinno się nosić pas hiszpański?

Niektórzy znawcy mody próbują kwestionować konieczność zakrycia talii kamizelką lub pasem, jednak według klasycznych zasad, ich brak jest błędem. Utarło się również, aby na oficjalnych i dyplomatycznych imprezach nosić jednobarwny pas, nie kamizelkę. Kolorowe i żakardowe pasy hiszpańskie zakłada się na mniej formalne przyjęcia oraz do smokingów tropikalnych, które składają się z jasnej marynarki i ciemnych spodni. Należy kierować się zasadą, że w stroju wieczorowym, który chcemy urozmaicić, powinien być tylko jeden kolorowy element. Zarówno pasa smokingowego, jak i kamizelki nie powinno się stosować do strojów dziennych (np. żakietu).Co warto łączyć z pasem hiszpańskim?

W komplecie z pasem hiszpańskim, do smokingu zakłada się muchę. Krawat i skórzany pasek do spodni to elementy niedopuszczalne. Każda męska koszula powinna mieć biały kolor oraz posiadać odpowiedni kołnierzyk (tzw. typ gustaw). Taki zestaw, razem z czarnym smokingiem i lakierowanymi półbutami, tworzy całość zgodną z dress codem typu “black tie”.

pixel