Patchwork

P – patchwork

Patchwork to stosowana od wieków technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą skrawków materiałów o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i wielkości. Powstawały w ten sposób niepowtarzalne narzuty, poszewki i zasłony. Dziś patchwork to także jeden z hitów mody ulicznej.

 


Co to jest patchwork?

Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów “patch” i “work”, a sam produkt jest efektem ubóstwa przedwiktoriańskich społeczności. Znoszonej odzieży nie wyrzucano, lecz odzyskiwano z niej tyle, ile to było tylko możliwe. Z końcem XIX wieku patchworkiem zainteresowały się mieszczanki, które zaczęły szyć domowe tekstylia zdobione złotymi nićmi, koralikami, guzikami i różnego rodzaju aplikacjami ze szlachetnych materiałów. Technika nieco straciła na popularności w okresie międzywojennym, by znów powrócić do łask w latach 50. i 60. XX wieku.

 


W jakich stylizacjach znaleźć można patchwork?

Metoda zszywania ze sobą różnych materiałów była już obecna w trendach hippie i boho. Marynarki czy koszule z kolorowych ścinków wymagały jednak sporych nakładów pracy. Obecnie bywa, że producenci oferują ubrania z nadrukowanymi wzorami imitującymi prawdziwy patchwork. Tak czy siak, materiałowy kolaż to jeden z gorących trendów mody ulicznej. Nie jest to oczywiście styl dla każdego. Odnajdą się w nim raczej kochający kolor indywidualiści, których nie ograniczają zasady dress code’u.

 


Gdzie wykorzystuje się technikę patchwork?

Dla mniej odważnych facetów odpowiednią propozycją mogą być patchworkowe koszule we wzory, marynarki lub joggery jeansowe w różnych odcieniach granatu i błękitu. W ostatnim sezonie bardzo modne były również buty szyte ze skrawków zamszu lub skóry licowej. Ci, którzy lubią przyciągać spojrzenia, być może zainteresują się garniturami wykonanymi w tej technice. Rzecz jasna, nie nadają się one niestety na eleganckie okazje.

pixel