Pinstripe

P – pinstripe

Pinstripe to pasiasty wzór stosowany na garniturach. Jasne i cienkie prążki w rzeczywistości są liniami przerywanymi - składają się z szeregu drobnych kropek. Pasiaste garnitury kojarzone są głównie ze strojem biznesowym, nie nadają się na bardziej formalne i oficjalne okazje.

 


Co to jest pinstripe?

Prążkowane spodnie były powszechnym ubraniem arystokracji, biznesmenów oraz urzędników w II połowie XIX wieku. Noszono je z żakietem, który z czasem został zastąpiony przez marynarkę, również w paski. W ten sposób powstał garnitur, który w I połowie XX wieku był ulubionym strojem finansistów, przedsiębiorców i prawników oraz… gangsterów.

Obecnie, zwłaszcza w Anglii, jest niezwykle popularnym strojem do pracy biurowej. Za sprawą klubu Chicago Cubs, który w początkach XX wieku zaopatrzył swoich zawodników w prążkowane uniformy, w USA pinstripe kojarzy się także ze strojem baseballistów.

 


Chalkstripe

Obok pinstripe funkcjonuje jeszcze jeden rodzaj prążków garniturowych - chalkstripe (prążek kredowy), który jest ciągłą linią przypominającą ślad po kredzie krawieckiej. Prążki najczęściej spotyka się na garniturach z wełny czesankowej lub flaneli. Ta ostatnia mocno straciła na popularności i dość trudno znaleźć ją w sklepach z eleganckimi ubraniami, choć kiedyś garnitury flanelowe były bardzo popularne.

 


Power Suit

Pasiaste wzory są bardzo wyraziste i przykuwają uwagę. Dziś dwurzędowy, zazwyczaj szary lub granatowy garnitur w prążki, nazywany bywa “power suit”, bo nasuwa skojarzenia z władzą i siłą. Istotnymi elementami tego stylu jest biały, włoski kołnierzyk do kompletu z białą poszetką oraz wzorzystym krawatem. Możemy łączyć ze sobą paski na różnych elementach stylizacji, ale należy trzymać się zasady, że jeśli prążki na marynarce są drobne, na krawacie powinny być szerokie (i odwrotnie).

pixel