Preppy

P – preppy

Preppy to styl, który łączy ponadczasową klasykę z odrobiną luzu i sportu. Proste, wręcz minimalistyczne formy markowych ubrań z wysokogatunkowych materiałów nasuwają na myśl elegancję i prestiż. Moda zapoczątkowana została w latach 30. XX wieku wśród amerykańskich studentów z tzw. Ivy League.


Co to jest preppy?

Trend preppy może kojarzyć z amerykańskim snobizmem i nie będzie to dalekie od prawdy. Wielu uznanych kreatorów mody tworzyło zgodnie z duchem tej cenionej od pokoleń stylistyki, są to m.in. Ralph Lauren, Marc Jacobs czy Jil Sander. Sama nazwa odnosi się do słowa “preparatory”, czyli kursów przygotowujących na wyższe uczelnie w Stanach Zjednoczonych. Określenie “preppy” pojawiło się po raz pierwszy w 1970 roku w powieści E. Segala “Love Story”.


Na czym polega styl preppy?

Preppy jest stylem eleganckim, elitarnym i mocno konserwatywnym, chociaż niepozbawionym sportowego sznytu. Nie ma tu mowy o wplataniu elementów rockowych, boho czy noszeniu oversize’owych bluz. Jego podstawą są idealnie dopasowane ubrania z bardzo dobrych jakościowo tkanin, najlepiej od projektantów. Nie da się ukryć, że nie jest to styl dla ubogich.


Ikona stylu

Podstawowymi elementami preppy są cienkie swetry w charakterystyczne romby, bluzy z nadrukami i naszywkami uczelni, klasyczne jeansy, kardigany, kurtki husky, koszulki polo i ubrania w kratę madras. Najbardziej znanym wielbicielem klasycznego stylu preppy był prezydent USA, J. F. Kennedy, który w wolnym czasie zakładał koszule typu button-down, jasne chinosy i sportowe marynarki.


Liczy się wnętrze

“Być preppy” to coś więcej, niż odpowiednio się ubierać. To cała filozofia życia, która polega m.in. na uprawianiu sportu (np. tenisa, jazdy konnej, rugby), wzajemnej uprzejmości, zachowaniu etykiety i przykładaniu uwagi do czystości oraz schludnego wyglądu.

pixel