Prochowiec

P – prochowiec

Prochowiec to rodzaj lekkiego płaszcza, który ma za zadanie chronić przed wilgocią, kurzem i pyłem (stąd nazwa - od słowa “proch”). Angielskojęzyczne określenie, z którym również możemy się spotkać, to “duster” (od “dust”, czyli “pył”). Płaszcz posiada szeroki kołnierz, jest długi i luźny.


Co to jest prochowiec?

Prochowiec to termin obejmujący płaszcze jedno lub dwurzędowe, które szyte są z nieprzemakalnej gabardyny lub tkaniny podgumowanej. Z tego też powodu trencz bywa nazywany prochowcem. Historia płaszcza, który zabezpiecza przed brudem i deszczem sięga początków XIX-wiecznej Szkocji.
Wtedy to chemik Charles Macintosh wynalazł gumowany materiał. Mimo świetnej wodoodporoności, miał on poważną wadę - nie pozwalał skórze oddychać. Pomysł ulepszył Anglik Thomas Burberry, który II połowie XIX wieku wyprodukował chroniącą przed wiatrem i wodą, ale zarazem “oddychającą” gabardynę.


Skąd wzięła się popularność prochowców?

Prochowce były szeroko rozpowszechnione jako wierzchnie ubranie żołnierzy podczas I Wojny Światowej, a po jej zakończeniu z przytupem wdarły się do mody męskiej. Zostały rozsławione w filmach takich jak “Casablanca”, “Śniadanie u Tiffany’ego” czy “Blade Runner”. Od tamtej pory wodoodporne płaszcze męskie stały się niezwykle popularnym elementem garderoby i nic nie zapowiada, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.


Jaki prochowiec wybrać?

Klasyczne prochowce raczej nie ochronią nas przed zimnem, gdyż przeznaczone na porę wiosenno-letnią, szyte są z cienkiego materiału. Ich długość sięga mniej więcej do połowy łydki, a szeroki kołnierz przypomina pelerynę i opada na ramiona. Można jednak zaopatrzyć się w inny model, lepiej dopasowany do gustu i sylwetki. Prochowiec to symbol klasy i elegancji, który każdy stylowy facet powinien posiadać w swojej szafie.

pixel