Pulower

P – pulower

Pulower to nierozpinana bluza z wełnianej dzianiny (obecnie często z domieszkami). Zakłada się go przez głowę, stąd też nazwa - od angielskiego “pull over”, czyli “ciągnąć powyżej”. Może posiadać rękawy, jednak najczęściej kojarzy się z modelem, który jest ich pozbawiony.


Co to jest pulower?

Pulower często utożsamiany jest ze swetrem męskim, ale nie jest to do końca poprawne. Ten drugi często posiada zapięcia, jest gruby i przeznaczony do noszenia nawet w wybitnie mroźną zimę. Pulower ma o wiele cieńszą, gładką fakturę i bardziej przypomina lekką bluzkę. Zazwyczaj jest dość obszerny i nie opina ciała, więc z powodzeniem można pod niego założyć dodatkową warstwę, np. T-shirt lub koszulę.


Jakie są rodzaje pulowerów?

Pulower może posiadać różne rodzaje dekoltów: mniej lub bardziej wycięte, półokrągłe, i trójkątne. Te ostatnie, zwane również V-neck lub dekoltami w serek, ładnie wydłużają szyję, podkreślają kości policzkowe i zalotnie odsłaniają nieco klatki piersiowej, dlatego warto się nimi zainteresować.
Wersja bez rękawów to świetna opcja do pary z koszulą. Można dzięki niej zachować pewną dozę elegancji, ale i uchronić się przed chłodem. Pulowery z długimi rękawami, wciągnięte na T-shirt, rewelacyjnie sprawdzą się zamiast bawełnianej bluzy w komplecie z jeansami o prostym, klasycznym kroju i mokasynami.


Czy sweter i pulower są tym samym?

U Brytyjczyków “sweater” i “pullover” to ten sam typ ubrania wciąganego przez głowę, natomiast sweter zapinany na suwak lub guziki to już tylko i wyłącznie kardigan. W Polsce słowo “sweter” jest pojęciem potocznie obejmującym o wiele liczniejszą grupę produktów niż w Wielkiej Brytanii (w tym m.in. golf męski i kardigan). Mylne jest zatem stawianie znaku równości pomiędzy pulowerem a swetrem w naszym rozumieniu tego słowa.

pixel