Retro


R – retro


Retro dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”. W modzie jest stylem polegającym na łączeniu ze sobą ubrań nowoczesnych z tymi, które nawiązują do minionych czasów, a zwłaszcza okresu od lat 20. do 80. Jest to jeden z najbardziej gorących i interesujących trendów.


Co to jest retro?

Styl retro jest niezwykle różnorodny, gdyż mnogość modnych niegdyś fasonów, wzorów, materiałów i kolorów jest ogromna. Stanowi wyzwanie, ponieważ do skomponowania ciekawego zestawu trzeba mieć smykałkę i wyczucie. Jednocześnie odkrywanie perełek z przeszłości i umiejętne wykorzystywanie ich może być świetną zabawą i dawać wiele radości. Każdy może znaleźć coś dla siebie, ilość inspiracji wydaje się być niewyczerpana.


Od czego zacząć?

Kopalnią wiedzy na temat ubioru XX wieku są nie tylko książki poświęcone historii mody. Warto obejrzeć stare filmy, ale też całkiem aktualne produkcje - powstało już wiele seriali, których akcja toczy się w kolorowych i niezwykle interesujących pod względem ubioru latach 50., 60. i 70. Rodzinne fotografie również mogą być cenną wskazówką.


Ubierz się w stylu retro!

Retro w męskim wydaniu to przede wszystkim garnitury i marynarki nawiązujące do minionych czasów. Wyglądają niezwykle stylowo i z klasą. Najlepiej zestawić je z ładnie skrojoną koszulą oraz butami oksfordkami. Na co dzień, także do pracy, zamiast marynarki świetnie sprawdzi się pulower – będzie zarówno interesująco, jak i wygodnie.
Funkcjonalnym retro dodatkiem do stroju może być skórzana aktówka. Co bardziej odważni faceci być może pokuszą się o założenie smokingu lub muszki, oczywiście tylko na szczególne okazje, bo to mocno formalne elementy ubioru. Warto również zadbać o odpowiednie uczesanie, np. z bardzo modnym niegdyś przedziałkiem.

pixel