Rubaszka
R – rubaszka
Rubaszka to lniana koszula męska popularna w XIX w. Strój był powszechny w Rosji, Polsce i na Ukrainie. Gładką, białą rubaszkę zdobiły tradycyjne hafty wokół kołnierzyka i rękawów oraz ozdobny pompon na sznurkach.
Co to jest rubaszka?
Choć łączy je wspólna nazwa, rubaszka rosyjska i ukraińska (oraz ta z południowo-wschodnich rejonów Polski) różnią się nieco od siebie. Rosyjska rubacha jest nieco dłuższa i ma sztywną stójkę pod szyją. Tunika sięga przed kolano i jest obwiedziona wielobarwnym haftem. Ukraińska i znana w Polsce wersja jest krótsza i zakończona ozdobnym sznurkiem, a własnoręcznie wykonane naszywki znajdziemy jedynie na piersiach i końcach rękawów.
Dlaczego rubaszka jest nadal tak popularna?
Rubaszka towarzyszy Słowianom do dziś i służy jako koszula codzienna. Oprócz tego jest także elementem strojów ludowych, a twórcy, zainspirowani modą ludową, coraz częściej wplatają rubachy w swoje projekty. Panowie cenią rubaszkę za jej komfortowość i przewiewność. Lniana koszula sprawdza się zwłaszcza w upały. Cieńszy od bawełny len zapewnia chłód nawet przy wysokich temperaturach.
Z jakimi elementami garderoby łączyć rubaszkę?
Jeśli kręci Cię folkowe wzornictwo, rubaszka będzie niezapomnianym powrotem do czasów naszych przodków. Rubacha, bo tak również nazywamy ten męski element garderoby, założona do jeansów będzie udanym miksem nowoczesności i tradycji. Możesz zarzucić na nią marynarkę lub sweter i cieszyć się lekkim, nieformalnym stylem z nutą folkloru.
Do jakich stylizacji nadaje się rubaszka?
Rubaszka czuje się świetnie nie tylko na ruchliwych ulicach wielkich miast. Panowie, którym strój nie wystarcza, by poczuć emocje sprzed dwóch wieków, ucieszą się, że w rubaszce można spacerować w czasie zjazdów rekonstrukcji historycznych. Odziani w lniane koszule mężczyźni oddają się aktywnościom typowym dla XIX w.