Sack suit

 

S - Sack suit (garnitur amerykański)

 

Sack suit to amerykańska odpowiedź na brytyjską casualową marynarkę męską. Garnitur amerykański stał się alternatywą dla taliowanych fraków i wypychanych kawałkami gąbki naramienników. Sack suit z natury jest prosty i nie krępuje ruchów. Uszyty z wełny lub miękkiego tweedu dba o męski komfort.

 


Czym jest sack suit (garnitur amerykański)?

 

Sack suit znano już na początku XX w. Krój dzisiejszego garnituru amerykańskiego zawdzięczamy dżentelmenom z Wielkiej Brytanii. Panowie, znudzeni szykownymi i niezbyt wygodnymi frakami, postanowili wypróbować strojów zarezerwowanych dla niższych warstw społecznych. Ku sporemu zdziwieniu, proste kroje, luźna forma marynarki i miękki materiał przypadły do gustu wyspiarzom na tyle, że wkrótce w wygodnych marynarkach chodzili już wszyscy.

 


Sack suit: nieformalny look dla każdego faceta

 

Angielski trend szybko podchwycili również producenci zza oceanu. Jako pierwsza masową produkcją zajęła się firma Brooks Brothers. Garnitur, na który mógł sobie pozwolić każdy facet, przeszedł do historii jako wygodny i nieformalny. Złote czasy dla sack suita przypadły w połowie ubiegłego wieku. W latach 50. i 60. uczniowie i absolwenci tzw. Ivy League, grupy prestiżowych amerykańskich uniwersytetów, pokochali ten luźny fason i nie chcieli zamienić go na nic innego.

 


Garnitur amerykański nie dla każdego!

 

Sack suit miał stać się marynarką dla każdego. Poszerzający w ramionach i talii sprawiał, że mężczyźni wyglądali mężniej a ciuch nie „rozchodził” się na plecach w przypadku tęższych panów. Pamiętajmy jednak, że sack suit nie wpasuje się krzywizny ciała każdego faceta. Brak wyraźnie zaznaczonej talii i zdecydowanie niższa pacha mogą wyrządzić sporo krzywdy u mężczyzny o krótkich ramionach i krępej budowie. Jeśli jednak cieszysz się piękną, symetryczną sylwetką, sięgnij po garnitur amerykański i ciesz się casualową stylizacją na co dzień.

 

 

pixel