Smoking


S – smoking


Smoking to męski strój wieczorowy. Często mylony z garniturem i frakiem, odznacza się szeroko rozstawionymi klapami wykończonymi jedwabiem. Całości dopełnia para czarnych lub ciemnogranatowych spodni z pojedynczym lampasem.


Co to jest smoking?

Popularność smokingu zawdzięczamy najsłynniejszemu szpiegowi w popkulturze – Jamesowi Bondowi. Agent 007 w świetnie skrojonym smokingu rozbija szajki przestępców i chroni interesu Zjednoczonego Królestwa. Co ciekawe, korzenie tego stroju wieczorowego sięgają właśnie do ojczyzny herbaty.
W Wielkiej Brytanii w XIX w. bardzo popularne były proszone kolacje i spotkania w gronie śmietanki towarzyskiej z okolicy. Zmęczeni formalnym i niepraktycznym frakiem, Brytyjczycy zapragnęli eleganckiego i znacznie wygodniejszego zestawu. Choć pierwsze prototypy nie przypominały smokingu, który znany jest nam do dziś, po stu latach zestaw zyskał renomę.


Jak wygląda smoking?

Oprócz marynarki z jedwabnymi klapami i guzikami, w skład zestawu smokingowego wchodzą spodnie z pojedynczym lampasem (wykonanym z jedwabiu) i dodatki. Smoking nosimy zawsze z muchą. Niedopuszczalnym jest zakładanie krawata! Biała koszula, którą założysz pod spód, musi być wykończona guzikami jubilerskimi lub nie wyróżniać się nimi w ogóle. Do smokingu zakładamy wiązane pantofle i ciemne skarpety.


Krótki poradnik dla kupujących

Smoking wymaga od nas odrobiny uwagi, bo jeden niebezpieczny ruch i o modową katastrofę nie trudno! Najważniejsza zasada – musisz spędzić sporo czasu, zanim wybierzesz odpowiedni model. Smoking powinien być dopasowany w talii, a linia ramion ciasno do nich przylegać. W innym przypadku – pogrubi Cię i zdeformuje sylwetkę.
Spodnie nie mogą być za krótkie, więc przed zakupem kilka razy usiądź i sprawdź, czy nie nogawka nie odsłania zbyt dużo łydki. Panowie z piwnym brzuszkiem niech lepiej sięgną po wersję dwurzędową. Zasłoni niedoskonałości i dobrze wpasuje się w sylwetkę.

pixel