Spodnie baggy


S – spodnie baggy


Jeżeli jesteś fanem hip-hopu i luźnych ubrań, chyba nie będziesz miał problemu z odpowiedzią. Jeżeli wolisz chinosy oraz koszulkę polo, spodnie baggy mogą być dla Ciebie prawdziwą zagadką. Już śpieszymy z pomocą! Baggy to spodnie o obniżonym kroku, które przywędrowały do nas z Ameryki.


Co to są spodnie baggy?

Klasyczny model tych spodni odznaczał się nie tylko obniżonym krokiem, ale również szerokimi, luźnymi nogawkami. Najczęściej szyte były z jeansu, dzięki czemu były bardzo wygodne, ale również trwałe. Dzisiaj bardzo popularna jest unowocześniona wersja spodni baggy, charakteryzująca się zwężanymi nogawkami. Spodnie te są podobne do klasycznych rurek, ale zachowały swój obniżony krok. Ponadto, obecna moda sprawiła, że kupisz już nie tylko jeansowe, ale również dresowe spodnie baggy.


Jaka jest historia spodni baggy?

Źródła nie podają jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych można przeczytać o tym, że pierwszy raz spodnie baggy męskie założył w latach 90. MC Hammer, amerykański raper. Dzięki niemu zostały wypromowane, a każdy szanujący się fan muzyki hip-hopowej musiał je mieć. Inne wpisy sugerują, że spodnie baggy wzięły swój początek dzięki więziennym, niedbale uszytym uniformom. Większość znawców mody jest jednak zgodna co do tego, że gdyby w Stanach Zjednoczonych nie powstała kultura hip-hopowa, spodnie baggy nie pojawiłyby się na ulicach całego świata

Jak spodnie baggy nosi się w Stanach, a jak w Europie?

Niektórych może to zdziwić, ale nasz sposób noszenia spodni baggy zdecydowanie różni się od amerykańskiego. Kultura streetwearowa była bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, kiedy w Europie trendy wyznaczały bogate, zachodnie kraje, między innymi Francja.


Czym różni się amerykański streetwear od europejskiego?

Pomimo tego, że w Europie można znaleźć wielu fanów mody ulicznej, w Stanach wygląda ona zupełnie inaczej. Wystająca bielizna spod paska spodni, niechlujna, workowata koszulka oraz sneakersy, to amerykański sposób na streetwear. Europejczycy chętniej noszą spodnie, które mają obniżony krok oraz zwężane nogawki.
T-shirty są zazwyczaj dopasowane do sylwetki, podobnie jak klasyczne bluzy z kapturem. Chociaż bardzo lubimy sneakersy, równie dobrze baggy łączymy z trampkami męskimi. Warto dodać, że Amerykanie uwielbiają czapki z prostym daszkiem, czyli full-capy. Europejczycy zazwyczaj wolą klasyczną czapkę z zakrzywionym daszkiem.

pixel