Surdut

S – surdut

Surdut to rodzaj formalnego, dziennego stroju wizytowego, którego początki datowane są na XIX wiek. Bardzo charakterystycznym elementem jest rozcięcie z tyłu materiału, który powinien sięgać do kolan. W talii posiada szew nadający ubraniu odpowiedni kształt dopasowany do sylwetki.


Co to jest surdut?

Tylko dwurzędowy surdut, zwany “Prince Albert Coat”, dorównuje frakowi pod względem formalności, ale w odróżnieniu od tego drugiego, jest strojem dziennym, co oznacza, że nie nosi się go po godzinie 18:00 lub zachodzie słońca.
Jednorzędowe surduty stopniem formalności odpowiadają żakietom. W przeciwieństwie do płaszczy typu long coat, klapy w surdutach są zamknięte i wykonane z satyny, choć z wełnianymi krawędziami. Unika się zewnętrznych kieszeni, dopuszczalna jest jedynie brustasza.


Diabeł tkwi w szczegółach

Ozdobnym elementem surduta są guziki, które jak w przypadku strojów wieczorowych, najczęściej pokrywane są jedwabiem lub materiałem ze wzorem, choć dziś stosuje się także wersje rogowe. Jednym ze znaków szczególnych tego eleganckiego stroju, jest przyszycie dwóch guzików ponad tylnym rozcięciem.


Moda ślubna

Najbardziej klasyczną wersją surduta jest ta w kolorze czarnym. Odcień ciemnogranatowy, który pojawił się w późnej epoce wiktoriańskiej, nie jest zbyt popularny, choć dopuszczalny. Natomiast wersja marengo, czyli ciemnoszara, to obecnie opcja przysługująca Panu Młodemu.
Od pewnego czasu w branży ślubnej panuje moda na jednorzędowy surdut angielski, czyli tzw. jaskółkę. Dzięki długim połom sięgającym kolan, Pan Młody wygląda bardzo efektownie i elegancko. Do jaskółki dobiera się najczęściej spodnie sztuczkowe w prążki. W tego typu surducie klapy mogą mieć charakter otwarty i nie muszą być wyłożone satyną.

pixel