Sweter warkoczowy

S – sweter warkoczowy

Sweter warkoczowy swoją nazwę zawdzięcza zdobiącemu go ściegowi, który przypomina warkocze (po angielsku “cables”) symbolizujące rybackie liny. Wzór pochodzi z normandzkiej wyspy Guernsey i związany jest ściśle z rybołówstwem. To bardzo modny, klasyczny sweter na jesienno-zimową porę.


Co to jest sweter warkoczowy?

Warkoczowy ścieg zawdzięczamy kreatywności żon i matek rybaków, którzy z racji wykonywanego zawodu, potrzebowali ciepłych i chroniących przed wilgocią ubrań. Nadawała się do tego doskonale nieoczyszczona wełna guersney. Wzór oznaczający rybackie liny miał zapewnić rybakom bezpieczeństwo podczas połowów. Charakterystyczny sweter, najczęściej w kolorze granatowym, stał się nieodłącznym elementem garderoby mężczyzn żyjących w tamtym regionie.


Praktyczna ozdoba

Motyw warkoczowy, oprócz zalet wizualnych, ma również te praktyczne - jest grubszy niż zwyczajny ścieg, a więc lepiej zabezpiecza przed zimnem i wiatrem. Jest także o wiele bardziej trwały. Początkowo warkocze były dość proste, ale z czasem, gdy sweter tego typu stał się także strojem na inne okazje, zaczęto dziergać je w fantazyjny i mocno ozdobny sposób. Sztuka ta przekazywana była w tajemnicy z pokolenia na pokolenie.


Międzynarodowe uznanie

Dzięki powiązaniom handlowym, w XVII wieku swetry guersney stały się modne także na pozostałych wyspach brytyjskich. Najsłynniejsze swetry warkoczowe produkowano jednak na irlandzkich wyspach Aran. Były wykonywane z kremowej, grubej wełny i odznaczały się niezwykle bogatym wzornictwem.
Poza motywem warkocza, pojawiała się także m.in. kotwica, ścieg diamentowy i jeżynowy. Choć do początków XX wieku swetry nosiła biedniejsza część ludności, z czasem stały się popularne wśród sportowców oraz w gronie amerykańskich studentów. Dziś trudno sobie wyobrazić szafę pozbawioną ciepłego, ale i ładnie wyglądającego swetra.

pixel