Sztruks

S – sztruks

Sztruks to gruba tkanina bawełniana (ewentualnie wełniana lub jedwabna) o prążkowanej fakturze. Nazwa związana jest z niemieckim słowem Struck, jednak na całym świecie materiał znany jest jako cord. Skrót pochodzi od słowa corduroy (francuskie “corde du roi”, czyli “królewska linia”).


Co to jest sztruks?

Couduroy to nazwa dość myląca, bo wynaleziona w XVIII wieku tkanina była noszona przez wszystkie warstwy społeczne; nazywano ją wręcz “aksamitem dla biedaków”. Londyńscy krawcy szyli z niej ciepłe i szybko schnące ubrania wierzchnie dla mężczyzn. W XIX wieku sztruks był wykorzystywany do produkcji odzieży robotniczej, a w latach 20. XX wieku pokochali go paryscy intelektualiści.


Czy sztruks dalej jest modny?

Największy rozkwit popularności sztruksu przypada na lata 50. XX wieku, kiedy to zaczęli go nosić studenci prestiżowych amerykańskich uczelni. Modę szybko podchwyciła ulica oraz artyści tacy jak Mick Jagger, Bob Dylan oraz Beatlesi, którzy szczególnie upodobali sobie cordowe marynarki. Obecnie sztruks kojarzy się niestety z ubogimi nauczycielami historii lub emerytowanymi profesorami w bujanych fotelach i ciężko go znaleźć na sklepowych wieszakach. Szkoda, bo materiał ten niezaprzeczalnie posiada wiele zale.


Z czym nosić sztruks?

Cord to surowiec dość ciepły, masywny i o ciekawej, lekko błyszczącej, trójwymiarowej strukturze. Świetnie sprawdza się jako tkanina na sezon jesienno-zimowy; na cieplejsze pory roku wydaje się zbyt ciężka i mało przewiewna. Nie nastręcza problemów z pielęgnacją, można ją prać w pralce i najczęściej nie wymaga prasowania. Doskonale wygląda z elementami tweedowymi, kaszmirowymi oraz moleskin. Spodnie sztruksowe lub marynarka mogą być naprawdę niebanalnym uzupełnieniem casualowej stylizacji.

pixel