Sztyblety


S – sztyblety


Sztyblety, czyli Chelsea Boots to buty, które pierwotnie służyły do jazdy konnej. Posiadają płaską podeszwę i cholewkę nad kostkę. Pozbawione są zamków, sznurówek i zapięć, bo wszywa się w ich boki elastyczną gumę, która ułatwia zakładanie. To klasyczne, bardzo modne obuwie na sezon jesienno-zimowy.Co to są sztyblety?

Historia sztybletów sięga 1840 roku, kiedy to w Anglii zaczęto ich używać do jazdy konnej. Wysoka cholewka chroniła kostkę przed obcieraniem o brzuch konia. Opatentował je szewc Sparkes-Hall, który twierdził, że chodziła w nich chętnie królowa Wiktoria oraz cały jej dwór. I tak buty do jazdy konnej szybko stały się praktycznym, wygodnym męskim obuwiem codziennym. Rozsławili je zwłaszcza Beatlesi, którzy w latach 60. XX wieku używali sztybletów w zestawieniu z garniturami.Jakie są rodzaje sztybletów?

Obecnie funkcjonuje wiele różnych modeli: na grubszej lub chudszej podeszwie; ze skóry licowej lub zamszu; gładkie i zdobione np. klamrami lub przeszyciami – każdy znajdzie coś dla siebie. Można je nosić zarówno do casualowych, jak i bardziej eleganckich stylizacji. Przylegająca do nogi cholewka sprawia, że na sztybletach spodnie układają się ładnie i bezproblemowo, więc warto w nie zainwestować zarówno dla wygody, jak i eleganckiego wyglądu.Z czym zestawiać sztyblety?

Eleganckie, czarne sztyblety wykonane ze skóry licowej bardzo dobrze sprawdzą się do garnituru i dopasowanego płaszcza. W zamszowych, stonowanych, ale też kolorowych, np. brązowych lub beżowych, możemy iść do pracy, w której obowiązuje dress code typu business casual. Będą świetnie wyglądać w towarzystwie ciemnych, granatowych jeansów, jasnej koszuli i swetra. Należy tylko uważać, aby butów z zamszu nie zakładać w deszczowy dzień, bo łatwo przemakają (ewentualnie zabezpieczyć je specjalnym preparatem w sprayu).

pixel