Trencz


T- trencz


Trencz jest popularnym rodzajem dwurzędowego płaszcza, dopasowanego do sylwetki i ściągniętego szerokim pasem. Wiąże się ściśle z brytyjską marką Burberry, która w 1879 roku, na zlecenie armii, uszyła lekki i wodoodporny płaszcz wojenny. Sama nazwa „trench” po angielsku oznacza okop.


Co to jest trencz?

Wodoodporne właściwości trencz zawdzięcza wynalazkowi Thomasa Burberry, czyli bawełnianemu materiałowi – gabardynie, która nie przepuszcza wilgoci, a równocześnie pozwala skórze oddychać. Ubiór ten okazał się tak użyteczny i wygodny, że bardzo szybko stał się niezwykle popularny. W filmach z lat 30. można obserwować aktorów ubranych w płaszcze z charakterystycznymi pagonami. Nosiły go chętnie także panie. Obecnie trencz należy do klasyki mody i powinien znajdować się w szafie każdego eleganckiego faceta.


Jak wybrać odpowiedni trencz?

Współczesne modele tego kultowego płaszcza są dość różnorodne. Na rynku znajdziemy kroje krótkie, długie, a nawet zapinane na asymetryczny suwak. Materiały, z którego robi się trencz, nierzadko posiadają domieszkę poliestru, co zapewnia lekki połysk, odporność na gniecenie się i gładkość.
Kupując tego typu płaszcz męski, trzeba zwrócić uwagę, aby był naprawdę dobrze dopasowany do sylwetki; zbyt obszerny wygląda po prostu źle. Z drugiej strony, płaszcz powinien bez problemu dać się założyć na marynarkę albo gruby rozpinany sweter. Wysokim facetom będzie służyć trencz o długości za kolano, natomiast niższym – do kolan lub kończący się nieco ponad nimi.


Z czym łączyć trencz?

Elegancki trencz doskonale komponuje się z garniturem. Pozostający na widoku krawat wygląda bardzo szykownie, ale należy dopasować go nie tylko do koszuli i marynarki, lecz również do koloru płaszcza. Zazwyczaj mamy do wyboru trencze czarne, granatowe i beżowe. Te ostatnie świetnie sprawdzają się w casualowym zestawieniu z ciemnymi jeansami.

pixel