Tropik


T - Tropik


Tropik, inaczej cool wool, to luźno tkany, wełniany materiał, który zapewnia odpowiednią wentylację ciała podczas upalnych dni. Z tego też powodu wykorzystuje się go do szycia letnich kolekcji. Okazuje się, że w garniturze wcale nie trzeba się pocić, wystarczy wybrać egzemplarz wykonany z tropiku.Co to jest tropik?

Tropik tkany jest z wełny, która posiada szereg niezwykłych właściwości. Jedną z nich jest świetna termoregulacja. Chociaż ubrania wełniane kojarzą nam się z sezonem jesienno-zimowym, bo kaszmirowe swetry i solidne płaszcze zapewniają odpowiednią ochronę przed mrozem, otwarty splot włókna wystarczy, aby cool wool było idealną tkaniną na upał. Nie tylko nie zgrzejemy się, ale i nie spocimy, bo wełna świetne odseparowuje wilgoć od skóry. Materiał często wykorzystuje się do produkcji koszulek sportowych.Jakie jest praktyczne zastosowanie tropiku?

Tropik to materiał miły w dotyku i bardzo odporny na gniecenie i rozciąganie. Wygląda elegancko i z klasą, a przy tym jest lekki i przewiewny jak bawełna lub len. Można go śmiało nosić na ważne spotkania z klientami czy uroczyste okazje typu wesele. Zamiast skazywać się na cierpienie w poliestrowym garniturze, warto zainwestować w dobrą jakość. Niestety, nie wszystkie ubrania reklamowane jako cool wool rzeczywiście takimi są. Trzeba zwracać uwagę na metki, bo producenci często próbują nas oszukać mieszając sztuczne włókna, np. poliester, elastan lub wiskozę.Jakie są rodzaje tropiku?

Specjalnym rodzajem materiału typu tropik jest fresco, co w języku włoskim oznacza “świeży”. Tkanina ta wykonana jest z mocno poskręcanej włóczki. Splot jest tak luźny, że gdy popatrzymy pod słońce, światło będzie przez materiał przebijać. Dość szorstka i porowata powierzchnia sprawia, że fresco nie do końca nadaje się na bardzo oficjalne okazje. Marynarka męska wykonana z tej tkaniny o wiele lepiej sprawdzi się do biura, nawet w komplecie z jeansami, jako element dress codu business casual.

pixel