Tweed

 

T - Tweed

 

Pochodzącą ze Szkocji tkaninę o bardzo ciasnym splocie nazywamy tweedem. Pleciona z gęstej, owczej wełny może dla wielu być nieprzyjemną w dotyku i chropowatą. Tweed poddaje się obróbce chemiczno-termicznej, by uściślić przędzę i zapewnić gęstszy splot.

 


Czym jest tweed?

 

Tweed to kwintesencja brytyjskiego stylu. Kojarzony z profesorami największych angielskich uniwersytetów, z powodzeniem odnalazł się na ulicach największych światowych miast. Tweed – gęsty i ścisły – jest przędzą, która spełni swoje właściwości w jesienne i zimowe miesiące.

 


Czym tweed różni się od siebie?

 

Tweed jest silnie związany z miejscem, w którym powstaje. Większość nazw materiału odnosi się do regionu, z którego pochodzi lub rodzaju wełny, z której go utkano. Wśród najpopularniejszych tweedów warto wyróżnić:

  • Szetland

Pozycja obowiązkowa dla facetów, którzy szukają swojej pierwszej tweedowej marynarki. Komfortowa i miła w dotyku przędza nie podrażnia skóry i pozwala „przyzwyczaić się” do specyfiki materiału.

  • Donegal

Produkowany na północy Irlandii materiał kuszący swoją kolorystyką. Donegal zbudowany jest nierzadko w formie rozety lub innej mozaiki kolorystycznej. Przeplatające się kontrastowe kolory wyróżnią Cię z tłumu.

  • Harris

Materiał, który spodoba się mężczyznom, którzy mieli już styczność z tweedem. Harris jest twardy i znacznie mniej elastyczny niż Szetland i Donegal. Gruba i gęsta tkanina chroni przed angielskim wiatrem i kapryśną pogodą.

 


Co założyć do tweedu?

 

Tweed odnajdzie się zarówno w sportowym, jak i eleganckim looku. Marynarkę z Irlandzkiej wełny załóż do prostego, białego T-shirta i klasycznych dżinsów. Na nogi nałóż ulubione snaekersy i casualowy zestaw już gotowy. Nieco bardziej formalne wydanie, wzbogacone o elegancką koszulę i miękkie chinosy, możesz założyć na randkę i rodzinną imprezę. Zachowasz styl, ale poczujesz odrobinę angielskiego luzu.

 

 

pixel