Uszanka

 

U - Uszanka (czapka)

 

Wykonane z miękkiego futra okrycie głowy, czyli popularna uszanka, jest w modzie nie od dziś. Wygodna czapka chroni przed zimnem. Przywędrowała do nas z Rosji, kraju siarczystych mrozów, więc nawet najniższe temperatury w futrzanym nakryciu głowy nie będą Ci straszne.

 


Czym jest czapka uszanka?

 

Tradycyjnie czapkę uszankę szyje się z naturalnych futer zwierzęcych. Miękka sierść piżmaków, wilków, królików i psów była powszechnym surowcem do wykonywania tego nakrycia głowy. Modę na czapki uszanki w Europie zapoczątkowali Rosjanie, choć to nie ich oryginalny produkt. Mówi się, że sąsiedzi zza wschodniej granicy inspirowali się nakryciem głowy Mongołów, którzy najechali niegdyś Rosjan

 

 

Jak wygląda klasyczna czapka uszanka?

 

Nakrycie głowy zasłania czoło i ciasno przylega do czaszki. W XIX wieku dodano do czapki uszanki długie troki dzięki którym lepiej zakryjemy uszy. Wśród Rosjan panuje jednak przeświadczenie, że żaden twardziel nie powinien wiązać troków, bo lepiej zmarznąć niż zyskać niechlubne miano niemęskiego faceta. Zimowe okrycie głowy bije ostatnio rekordy popularności. Zwłaszcza, że współczesna wariacja na temat uszanki zabezpiecza również przed deszczem i śniegiem dzięki wodoodpornym wstawkom. Skórzane naszywki, poliestrowe dodatki i materiałowe podbicie skutecznie chronią przed niesprzyjającą pogodą.

 


Czapka uszanka w codziennej stylizacji

 

Czapka znajduje swoje zastosowanie w wyposażeniu wojsk stacjonujących w klimatach o niższych temperaturach. Nie zaskoczy Cię więc to, że świetnie łączy się z ciuchami w stylu moro. Założona do joggerów w stylu camo, longsleeva męskiego w militarnym stylu i wojskowego plecaka podkreśli casualową stylizację. Uszankę możesz zakładać jednak nie tylko do nieformalnej stylówki. Długi prochowiec, wiązane półbuty i modna czapka męska to sprawdzony, zimowy zestaw w eleganckim wydaniu.

 

 

pixel