Welingtony


W – wellingtony


Klasyczne wellingtony to rodzaj obuwia skórzanego z wysoką cholewką. Dzisiaj mianem wellingtonów określamy jednak nie jedną parę, ale grupę wyższych, poszerzanych butów męskich i damskich.


Czym są wellingtony?

Pierwsze wellingtony były przeznaczone do jazdy konnej. Książę Wellington potrzebował wysokich butów osłaniających kolana podczas codziennych wypraw. Obuwie było uszyte z miękkiej skórki i miało stosunkowo wąską cholewę. Buty stanowiły również wyposażenie mężczyzn walczących w wojnie secesyjnej.
Wellingtony zza oceanu były jednak szersze i kształtem przypominały dzisiejsze kowbojki. W czasie I wojny światowej wysokie buty szyto z gumy, by chronić żołnierzy przed deszczem i brudem. Właśnie tak powstały znane do dziś Huntery.


Skąd się wzięła popularność Wellingtonów?

Wellingtony silnie odznaczyły się w branży obuwniczej. Botfoty sięgające za kolano, derby ze sznurowadłem, w końcu – popularne półbuty. Gdyby nie pomysł księcia Wellingtona sprzed dwóch wieków, być może obuwie męskie nie przybrałoby dzisiejszego kształtu. Zwłaszcza że luksusowe kalosze – Huntery – biją rekordy popularności, a lśniące sztyblety, skórzane półbuty i biker boots możemy spotkać na ulicach każdego dnia.


Czy Weelingtony są wygodne?

Wellingtony łączą w sobie dwie ważne dla facetów cechy – użyteczność i piękno. Wysokie buty dodają charakteru i zadziorności stylizacji, są przy tym jednak bardzo wygodne. Buty pasują zarówno do szerokiej i węższej nogawki, a ich stonowany kolor dopasuje się do każdego modowego zestawu.
Buty za kostkę założysz zarówno do jeansów ale i także damskich legginsów sportowych. Możesz również zainspirować się militarnym lookiem i zestawić je na przykład z bojówkami. Jeśli boisz się eksperymentować z obuwiem, wellingtony stworzono właśnie dla Ciebie. Miękkie buty na każdy dzień pasują zarówno do eleganckich jak i casualowych stylizacji

pixel