Węzeł Windsorski


W – węzeł Windsorski


Jest to jeden z najbardziej popularnych w Polsce sposobów na zawiązanie krawata. Stosuje się go w kilku konkretnych przypadkach. W naszym kraju nazywa się go najbardziej eleganckim wiązaniem ze wszystkich dostępnych.


Co to jest węzeł Windsorski?

Jeżeli uczyłeś się wiązać krawat przy pomocy bardziej doświadczonego w tych sprawach ojca lub dziadka, na pewno został Ci pokazany właśnie ten węzeł. Jest najpopularniejszy w Polsce, a często uważa się, że nie ma innego sposobu na zawiązanie krawata. Mit węzła windsorskiego trzeba obalić. Mężczyźni najczęściej wychodzą z błędnego założenia, że skomplikowany i symetryczny węzeł pod szyją da najlepszy efekt. Owszem, da, ale tylko w niektórych przypadkach.


Kiedy wiązać węzeł Windsorski?

Aby wybrać odpowiedni węzeł, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Kształt kołnierzyka w koszuli oraz grubość materiału, z którego zrobiony jest krawat. Węzeł Windsorski jest bardzo masywny, dlatego najlepszym rodzajem kołnierzyka dla tego wiązania jest kołnierzyk rozwarty, inaczej nazywany włoskim. W przypadku koszul męskich z takim kołnierzykiem przy szyi tworzy się pusta przestrzeń, którą ładnie wypełnia węzeł windsorski.
Zastosowany do wąskiego kołnierzyka, ze średnim rozstawem rogów, będzie wyglądał niechlujnie i nieelegancko. Jeszcze gorzej będzie wyglądał w połączeniu z małym kołnierzem. Co więcej, warto pamiętać o tym, że krawat, na którym chcemy zawiązać węzeł Windsorski, nie powinien być wykonany z grubej tkaniny.


Jaka jest historia węzła Windsorskiego?

Jego nazwa jest związana z osobą Edwarda VIII Windsora. Był księciem Walii, a później został koronowany na króla Wielkiej Brytanii. Uważany jest za twórcę węzła Windsorskiego, natomiast nigdy nie wiązał tak swoich krawatów. Warto dodać, że w czasie panowania był uznawany za skandalistę, który złamał wszystkie, dotąd sztywne zasady królewskiego dress codu. Jego poczucie stylu i prosta elegancja została doceniona, ponieważ w końcu uznano go za ikonę stylu. Zasłynął między innymi swoją wielką miłością do amerykańskiej rozwódki, dla której zrezygnował z tronu.

pixel