Windowspane

 

W - Windowpane

 

Windowpane to klasyczna krata złożona z przecinających się linii, która jest niezwykle popularnym wzorem na ubraniach zarówno eleganckich, jak i codziennych. Tym pierwszym nadaje mniej formalnego charakteru. Z pewnością jest też elementem przyciągającym wzrok.

 


Co to jest windowpane?

 

Windowpane jako nazwa nie posiada swoistego odpowiednika w języku polskim. W dosłownym tłumaczeniu jest to po prostu krata okienna. Występuje najczęściej na garniturach oraz koszulach, a także marynarkach czy kamizelkach. Zdecydowanie częściej spotykana w modzie męskiej, jednak panie także znajdą bez problemu ubrania ze wzorem windowpane.

 


Typy krat

 

Inne popularne typy krat, oprócz wspomnianej windowpane, to m.in. kratka księcia Walii (drobne pionowe i poziome przecinające się pasy), tattersall (dwa kolory na jasnym tle), pincheck (drobna krata, przypominająca główki od szpilek), madras (różnokolorowe pasy, które krzyżują się nierównomiernie), tartan (różnokolorowe pionowe i poziome pasy krzyżujące się i tworzące równomierne kraty różnego rozmiaru) oraz Gingham/Vichy (przeplatające się pasy tego samego koloru na białym tle).

 


Windowpane a garnitury

 

Garnitur najczęściej kojarzy się z ubraniem typowo formalnym, które zakładamy na ważne uroczystości bądź do pracy, jeśli wymaga tego dresscode. Jeśli chcemy wyglądać elegancko, ale mniej formalnie, zamiast gładkiego garnituru wybierzmy właśnie ten ze wzorem windowpane.

 


Inne wzory oprócz krat

 

Choć windowpane jest wzorem niezwykle popularnym i ultramodnym, warto pamiętać także o innych ciekawych printach, które wzbogacą nasz styl. W codziennych stylizacjach świetnie sprawdzą się m.in. pasy (pin stripe, chalk stripe), moro (camo), romby (argyle) czy jodełka (herringbone).

 

pixel