Yves Saint Laurent


Y – Yves Saint Laurent


Yves Saint Laurent to pochodzący z Francji projektant mody, który jest współtwórcą domu mody Yves Saint Laurent SAS. Mężczyzna urodził się w 1936 roku w Algierii, a zmarł w 2008 we Francji. Swoją markę stworzył w 1961 roku wraz z partnerem, Pierrem Berge. Otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie.


Kto to jest Yves Saint Laurent?

Projektant swoją karierę w świecie modowym rozpoczął bardzo wcześnie, bo w wieku 17 lat. Szybko okazało się, że ma niebywały talent, dzięki któremu dostał pracę u samego Christiana Diora. Po jego śmierci zresztą stanął na czele domu mody Dior.


Własny dom mody

Kiedy projektant odszedł z domu mody Diora, postanowił spełnić swoje marzenie i wraz z partnerem założyć własną markę. Obaj tworzyli duet idealny – Yves zajmował się tym, na czym znał się najlepiej, czyli projektowaniem. Pierre Berge z kolei trzymał pieczę nad finansami. Wspólnymi siłami udało im się stworzyć markę, która zyskała sławę na całym świecie, ciesząc się przy tym opinią luksusowej.
Co świat mody zawdzięcza Yvesowi Saint Laurentowi?
Projektant przede wszystkim spopularyzował tweedowe marynarki, czyli takie, które zostały wykonane ze szkockiej tkaniny wełnianej. Oprócz tego, to właśnie on odważył się ubrać kobietę w smoking, który wcześniej był zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Z marką Yves Saint Laurent od lat kojarzone są także skórzane kurtki, a także buty z wysoką cholewką.


Schyłek kariery

Yves Saint Laurent postanowił zakończyć swoją działalność zawodową w 2002 roku, równo po czterdziestu latach od rozpoczęcia kariery. Kilka lat wcześniej sprzedał swoją markę międzynarodowemu koncernowi farmaceutycznemu, który w 1999 roku odkupiła z kolei grupa Gucci.
Projektanci marki YSL
Oprócz samego Yvesa Saint Laurenta, dla marki projektowali kolejno Tom Ford (2002-04), Stefano Pilati (2004-12) oraz Hedi Slimane (od 2012 r.).

pixel