Żakiet


Ż - Żakiet


Żakiet to część ubrania, które w modzie damskiej i męskiej znacząco się od siebie różni. O ile żakiet damski to po prostu ubranie wierzchnie, o tyle żakiet męski to oficjalny elegancki strój dzienny składający się z marynarki oraz spodni. Inna nazwa żakietu męskiego to jaskółka.


Co to jest żakiet?

Żakiet męski w Polsce nie jest zbyt popularną formą stroju, za to już w krajach anglosaskich cieszy się naprawdę dużym wzięciem. Ze względu na formę marynarki (długie poła) jest często mylony z frakiem lub surdutem, choć w rzeczywistości są to zupełnie różne stroje.


Z czego składa się żakiet męski?

Żakiet męski składa się z ciemnoszarej bądź czarnej marynarki z długimi, sięgającymi kolan połami z tyłu. Jest ona najczęściej zapinana na jeden guzik. Posiada również dwa guziki z tyłu, a także po cztery na rękawach.
Spodnie żakietu męskiego są z kolei sztuczkowe, tj. długie i wąskie, wykonane najczęściej z wełnianej tkaniny w prążki. Niekiedy nosi się także gładkie spodnie, w odcieniu o dwa tony jaśniejszym od marynarki.


Co warto dobierać do żakietu?

Do żakietu męskiego nosi się najczęściej białą koszulę z mankietami podwójnymi bądź pojedynczymi, zapinanymi na spinki, a także jasnoszarą bądź czarną kamizelkę oraz krawat w podobnym odcieniu co kamizelka męska. Kolor skarpetek powinien być ciemny – czarny bądź ciemnoszary. Buty również powinny być ciemne, najlepiej czarne, jednak nie mogą być lakierowane. Całość dopełnia biała chusteczka w kieszonce piersiowej marynarki, przy niektórych okazjach wpina się także goździk w butonierkę.


Na jakie okazje nadaje się żakiet męski?

Żakiet męski jako elegancki strój dzienny używa się na różne uroczystości, np. na ślub, ale także na pogrzeby bądź oficjalne okazje takie jak spotkania z ważnymi osobistościami w państwie.

pixel