Zamsz


Z – zamsz


Zamsz to jeden z najstarszych materiałów wynalezionych przez człowieka, datuje się go na ok. 6000 lat p.n.e. Uzyskiwany jest poprzez garbowanie skór zwierzęcych metodą tłuszczową. Nie posiada gładkiej części licowej, stąd też charakterystyczne, meszkowate wykończenie. Jest sprężysty, miękki i miły w dotyku.Co to jest zamsz?

Skóra zamszowa pozyskiwana jest z wielu różnych zwierząt, m.in. owiec, jeleni i kóz. Ma szerokie zastosowanie w modzie; najczęściej używana jest do produkcji butów, rękawiczek, kurtek i torebek. Pielęgnacja zamszu wbrew pozorom jest o wiele mniej czasochłonna niż skóry licowej, wystarczy go odpowiednio wyszczotkować i zaaplikować preparat w spray’u, który kupimy w każdym dobrym sklepie obuwniczym.Zamsz syntetyczny

Technologia produkcji sztucznej skóry jest już tak zaawansowana, że odróżnienie zamszu naturalnego od wykonanego syntetycznie wymaga naprawdę dużej wprawy. Zamsz syntetyczny posiada sporo zalet. Przede wszystkim bardzo często pokrywany jest specjalnym środkiem teflonowym, który chroni przez zabrudzeniem i wodą. Dostępny jest w bardzo wielu kolorach, więc nawet fani najbardziej odjechanych stylizacji znajdą coś dla siebie. I oczywiście jest od prawdziwej skóry dużo, dużo tańszy. Podobna do naturalnego zamszu jest również skóra typu nubuk. Posiada jednak o wiele krótsze włoski i sprawia wrażenie bardziej gładkiej, wypolerowanej.Jak nosić zamsz?

Zamsz świetnie sprawdza się w stylizacjach inspirowanych hipisowskimi latami 70. Do mody wracają kurtki i kamizelki z frędzlami, które bardzo stylowo wyglądają zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Należy pamiętać, że o ile na co dzień buty zamszowe spisują się rewelacyjnie, nie należy ich zakładać do garnituru, gdyż uznawane są za mniej eleganckie i formalne.

pixel