Zaszewki


Z – zaszewki


Zaszewki to nic innego jak zakładki w ubraniach, które mają za zadanie dopasować je do figury. Tworzy się je, łącząc ze sobą dwie części materiału. Występują w różnego typu ubraniach. W modzie męskiej najczęściej spotykane są w spodniach, ale także koszulach i kurtkach.


Co to są zaszewki?

Choć chyba każdy ma w swojej szafie przynajmniej jedno ubranie, które posiada zaszewki, pojęcie to rzadko używane jest w języku codziennym. Nie może go jednak nie znać osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem, gdyż prędzej czy później będzie miała z nim do czynienia w praktyce.


Zaszewki dopasowane do figury

Prawidłowo wszyte zaszewki sprawią, że dane ubranie będzie świetnie leżeć na sylwetce, uwydatniając jej atuty. Krawcy zwracają uwagę, aby zwłaszcza przy szyciu na miarę skrupulatnie dobrać łuk szycia zaszewki do figury. Jeśli zostanie zrobione to nieodpowiednio, ubranie zamiast dobrze leżeć na sylwetce, będzie podkreślało jej mankamenty, tworząc mocno niekorzystny efekt.


Zaszewki w koszulach

Kiedyś mniej zwracano uwagę na dopasowanie eleganckich koszul garniturowych. Dziś jest zupełnie odwrotnie – doskonale dopasowana koszula jest gwarancją świetnego wyglądu.
Pomocne w dopasowaniu koszuli do konkretnej sylwetki są zaszewki. Dzięki nim koszula będzie dopasowana zarówno na plecach, w ramionach, a także talii, sprawiając wrażenie szytej na miarę.


Zaszewki w spodniach

W przypadku spodni, zaszewki stosuje się najczęściej w krojach nieco luźniejszych. Dopasowane spodnie (tzw. flat front) zwykle nie potrzebują zaszewek. Jeśli jednak krój ma być nieco luźniejszy, zaszewki są konieczne, by taki swobodny fason utrzymać w ryzach, a całość prezentowała się dobrze. W przypadku tego typu spodni najczęściej stosuje się dwie zaszewki.

pixel