Zelówka


Z - Zelówka


Zelówka to kawałek materiału, najczęściej skóry lub gumy, który pokrywa całą podeszwę buta lub tylko jej przednią połowę. Jest to część, którą podobnie jak fleki można wymienić po zużyciu, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się obuwiem.


Co to jest zelówka?

Wiele butów, zwłaszcza te z wyższej półki, posiada zelówki. Jeśli jednak natrafimy na typ bez zelówki, co ma często miejsce w przypadku tańszych modeli, możemy zlecić przyklejenie ich szewcowi. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zakupione przez nas obuwie szczególnie nam się podoba i jest do nas idealnie dopasowane, gdyż zelówki zwiększą ich żywotność.


Do czego służy zelówka?

Przemakające skórzane buty to zmora wielu osób. Wyjściem z tej niekomfortowej sytuacji są właśnie zelówki, które pomagają zabezpieczyć podeszwę obuwia przed wodą. Jak można się domyślić, jest to idealne rozwiązanie w przypadku butów jesienno-zimowych, które są najbardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.


Czy można zelować buty letnie?

Latem czy wiosną obuwie wprawdzie rzadko przemaka, jednak jeśli nosimy je często, to zwyczajnie ich podeszwa zużywa się. Jeśli z jakichś względów zależy nam na przedłużeniu ich żywotności, warto zdecydować się na założenie zelówek, dzięki którym ulubione buty posłużą nam dłużej.
Zobacz, jakie półbuty męskie oraz mokasyny można nabyć w sklepie internetowym Ozonee.


Ile kosztuje zelowanie?

Koszt zelowania jest zależy od wielu czynników, m.in. od grubości zelówki i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Choć każdy szewc ma swój własny cennik, średnio za taką usługę trzeba zapłacić w granicach 40-50 zł. W przypadku obuwia tańszego, nie zawsze więc jest to opłacalne. Za przyklejenie oderwanej zelówki, co również może się zdarzyć, zapłacimy mniej, bo średnio kilkanaście złotych.

pixel