Żorżeta
Ż – żorżeta
Żorżeta, czyli francuska Crêpe Georgette, to tkanina tradycyjnie produkowana z wełny, bawełny i jedwabiu. Jest lekka, przejrzysta i układa się w piękny, lejący sposób. Chociaż w modzie służy głównie do szycia sukni, damskich koszulek i bluzek, z powodzeniem bywa wykorzystywana również w męskich stylizacjach.
Co to jest żorżeta?
Współczesne żorżety wytwarzane są także z włókien sztucznych, takich jak wiskoza lub poliester. Tkane są luźno splotem płóciennym ze skręconych nici, co zapewnia im charakterystyczną, nieregularnie pomarszczoną powierzchnię. Choć żorżeta jest materiałem zwiewnym i delikatnym, nie stanowi wyzwania, jeśli chodzi o pielęgnację i nadaje się do prania w pralce w niskich temperaturach. Wielkim plusem jest niewielka podatność na gniecenie się i przystępna cena.
Skąd wzięła się Georgetta?
Powstanie żorżety zawdzięczamy Francuzce Georgettcie de la Plante, która w czasach wielkiego rozkwitu przemysłu włókienniczego w początkach XX wieku, wykorzystała splot płócienny oraz przędzę krepową do stworzenia całkiem nowej tkaniny. Z biegiem lat żorżeta stawała się coraz tańsza i bardziej popularna. Obecnie wykorzystywana jest przez takich projektantów jak np. Michael Kors czy Rochas.
Jakie typy ubrań szyje się z Georgetty?
Właściwości żorżety sprawiają, że używa się jej głównie do szycia letnich, kobiecych sukienek i przewiewnych, wzorzystych bluzek, ale można zrobić dla niej miejsce i w męskiej szafie. Tkanina ta świetnie nadaje się na lekkie szaliki wizytowe, miękkie i miłe w dotyku. Produkowane są z niej także koszule, które śmiało można połączyć z jeansami i zamszową kurtką, efekt będzie nowoczesny i bardzo interesujący. Taki strój bardzo dobrze nada się na podróż - nie trzeba się obawiać, że pas samochodu pogniecie materiał. Co ciekawe, żorżeta jest niezwykle popularnym materiałem w Indiach i Pakistanie.