twill

T – twill

Twill, w Polsce znany bardziej jako diagonal, to rodzaj splotu. Twill jest tkany na skos i uważany za bardzo mocny i trwały. Dzięki swojej wytrzymałości, z diagonalowego splotu szyje się spodnie, ubrania robocze, narzuty i elementy tapicerskie.


Co to jest twill?

Diagonal najczęściej plecie się z bawełny lub wełny, a gęsty splot twillu układa się w popularną jodełkę. Czyni to materiał trwalszym. Splot jest gruby i może zdawać się nieco zbyt sztywny, więc z diagonalu najprędzej uszyjemy spodnie lub garsonkę. Nie każdy wie, że splot twillowy jest wykorzystywany do produkcji jeansów dzięki dużej wytrzymałości na odkształcenia.


Gdzie znajdę twill?

Przede wszystkim w spodniach. Począwszy od klasycznych spodni jeansowych, skończywszy na ciężkich, roboczych ubraniach, takich jak na przykład męskie bojówki. Niezawodność splotu połączona z elastycznością wybranego materiału sprawia, że diagonalowe ciuchy są niezwykle trwałe. Po drugie twill to marynarki, żakiety i garsonki. Splot pomaga trzymać sylwetkę w ryzach, nie mnie się i można uzyskać z jego udziałem oszałamiający efekt. Twill miał nawet swój wojskowy debiut. Mundury kawalerii były niegdyś szyte właśnie z diagonalowego splotu.


Kiedy warto założyć twillowe ubrania?

Wszystkich tych, którzy planowali zakup odzieży uszytej z twillu w lecie, musimy srogo rozczarować. Elementy garderoby z diagonalu są zazwyczaj niezwykle grube i nie przepuszczające powietrza. Oczywiście wszystko zależy również od rodzaju wybranego materiału.
Jednak z zasady twillowe ubrania to ciężkie, zimowo-jesienne marynarki, ciasno przylegające żakiety, ewentualnie – modne dodatki do domu. Wieczny zmarzluch z pewnością ucieszy się z takiego prezentu. Tkaniny wykonane tym splotem kuszą również ornamentyką. Piękny wzór na marynarce sprawia, że na widok tak wykonanego ubrania nie przejdziesz obojętnie!

pixel